Dark Wizard: Vrăjile mele șterg orice Elf sau Magic Gladiator care îndrăznește să mi se opună!
O clasă pur magică, cu vrăji elementale puternice pentru daune AoE la distanță și controlul mulțimii. Cel mai rapid nivelator la începutul jocului și un sprijin cheie în PvP-ul de final.
Puternic împotriva: Elf, Magic Gladiator
Slab împotriva: Dark Knight, Crusader

Confruntările sunt evaluarea PvP proprie MUOnline.ai, nu date din joc.

Vrăjitorii întunecați sunt specializați în vrăji bazate pe energie, precum Spirit malefic, Focul iadului și Furtună de meteoriți. Sunt cunoscuți pentru viteza lor de atac pe o arie largă, ceea ce îi face cei mai rapizi nivelatori și cei mai eficienți pentru farming. În PvP, DW-urile folosesc Teleport și Ice/Decay pentru controlul mulțimii, iar sprijinul lor în Castle Siege cu daune pe suprafețe mari este definitoriu pentru meta. Statisticile lor se concentrează pe Energie și Agilitate pentru lansarea rapidă a vrăjilor și supraviețuire.

Ghid complet Dark Wizard

Pe această pagină (10)
  1. Linia de evoluție
  2. Pe scurt
  3. Evoluții
  4. Build-uri de stats
  5. Skill-uri
  6. Arme și echipament
  7. Leveling
  8. Matchup-uri PvP
  9. Comparație între clase
  10. Întrebări frecvente despre Dark Wizard

Linia de evoluție Dark Wizard

  1. Dark Wizard
  2. Soul Master
  3. Grand Master
  4. Soul Wizard
  5. Darkness Wizard

Numele sunt cele din tabelul de clase al serverului; evoluțiile îmbunătățesc aceeași clasă și nu o transformă niciodată în alta. Regulile realm-ului și comanda /evoquest

Dark Wizard pe scurt

AtributDark Wizard
RolMag la distanță cu atacuri de zonă
Statistică principalăEnergie, cu Agilitate și Vitalitate ca statistici de suport
ArmăToiege, cu o mână sau cu două mâini
EvoluțiiSoul Master, Grand Master, Soul Wizard, plus o a cincea treaptă de evoluție în datele de clasă ale serverului
LansareClasă de la lansare: Coreea 2001, serviciul global 6 octombrie 2003
Vrăji de zonă principaleEvil Spirit (nivel 50), Ice Storm (nivel 93), Meteor Storm (nivel 160)
Plafon de statistici pe MUOnline.ai60.000 per statistică pe ambele realm-uri

MUOnline.ai rulează fișiere de server Season 21 Part 3. Valorile vrăjilor de mai jos sunt citite din fișierele serverului live.

Linia de evoluție: de la Dark Wizard la Soul Wizard și mai departe

Pentru această linie, tabelul de clase al serverului folosește aceleași nume ca MU Online de la Webzen.

Dark Wizard (prima)

Clasa de bază învață setul principal de vrăji, de la Energy Ball la nivelul 2 până la Inferno la nivelul 88, inclusiv Teleport și buff-ul Soul Barrier.

Soul Master (a doua)

Soul Master deblochează vrăjile din a doua treaptă: Teleport Ally, Ice Storm, Decay, Nova, Plasma Storm și Expansion of Wizardry.

Grand Master (a treia)

Grand Master adaugă Meteor Storm, Meteor Strike și Soul Seeker la nivelul 160, plus arborele de master skill: noduri Strengthener pentru Evil Spirit, Hellfire, Ice Storm și Nova, și pasive precum Magic Mastery, Energy Increase și Mana Reduction.

Soul Wizard (a patra)

Fișierul de skilluri marchează Poison Storm, Frozen Slayer și Bloodying Hit pentru a patra treaptă, împreună cu noduri de îmbunătățire precum Increase Skill DMG, DMG Count și 4th Stat Increase.

A cincea evoluție

Datele de clasă ale serverului listează o a cincea treaptă de evoluție, iar fișierul de skilluri conține vraja ei, Meteor Storm of Gale. Webzen a adăugat 5th Class Advancement în al treilea update din Season 19-1 (10 septembrie 2024), la nivelul 1.200, prin quest-uri de la NPC-ul Eunice; acestea sunt regulile Webzen, așa că scrie /evoquest în joc pentru cerințele de aici. Clasamentul Realm-ului Permanent filtrează jucătorii după evoluție.

Build-uri de statistici pentru Dark Wizard sub plafonul de 60.000

Ambele realm-uri plafonează fiecare statistică la 60.000. Adaugi puncte în joc cu /addene X, /addagi X, /addvit X, /addstr X sau /addstr auto X. /reset începe un nou ciclu, iar /reset auto este disponibil de la VIP 5. Distribuțiile de mai jos sunt recomandările noastre, nu reguli ale serverului.

BuildPrioritatea statisticilorIdeal pentru
Energie purăÎntâi Energie, puțină Agilitate, foarte puțină VitalitateFarming și Blood Castle
Agilitate/EnergieÎntâi Energie, o parte mai mare de Agilitate, Vitalitate pentru HPDueluri, Chaos Castle, Castle Siege
Primul resetEnergie până la cerința următoarei vrăji, puțină AgilitateCaractere noi

Build PvE de farming cu Energie pură

Pune majoritatea punctelor în Energie: crește damage-ul vrăjilor și rezerva de mană, astfel încât Evil Spirit și Inferno pot fi folosite una după alta. Adaugă Agilitate pentru apărare și viteză de cast, iar Forță doar cât cer toiagul și setul tău.

Build PvP Agilitate/Energie

Păstrează Energia ca statistică principală, mută o parte mai mare în Agilitate pentru apărare și cast mai rapid și adaugă Vitalitate ca să reziști când clasele melee se apropie. Ghidul de build PvP pentru Dark Wizard are analiza completă.

Build pentru începători la primul reset

Folosește primele puncte ca să atingi următoarea cerință de Energie: 104 pentru Meteorite, 220 pentru Evil Spirit la nivelul 50, apoi 849 pentru Ice Storm ca Soul Master, cu puțină Agilitate ca să nu cazi dintr-o singură lovitură. Pe un realm 5000x sau 99.999x ajungi repede la nivelul de reset, așa că planifică distribuția pentru tot ciclul de reset. Ghidul de build pe Energie pentru Dark Wizard listează tabele de statistici pentru fiecare etapă.

Skillurile lui Dark Wizard pe niveluri (din fișierul de skilluri al serverului)

Valorile provin din fișierul de skilluri al serverului. Valoarea de bază intră în formula de damage și nu este damage-ul final din joc. Lista completă de skilluri ale lui Dark Wizard urmează după această secțiune, iar fiecare vrajă are propria pagină în baza de date de skilluri.

Vrăjile Dark Wizard

VrajăNivelEnergieManăValoare de bază
Energy Ball2013
Fire Ball54038
Power Wave956514
Lightning13721517
Teleport178830utilitar
Meteorite211041221
Ice251203810
Poison301404212
Flame351605025
Twister401806035
Evil Spirit502209045
Hellfire60260160120
Aqua Beam7434514080
Soul Barrier7740870 + 22 AGbuff
Cometfall8050015070
Inferno88724200100

Majoritatea vrăjilor ajung la 6 pătrate; Hellfire (rază 3) și Inferno (rază 4) lovesc aproape, în jurul tău.

Vrăjile Soul Master

VrajăNivelEnergieManăValoare de bază
Teleport Ally8364490 + 25 AGutilitar
Ice Storm93849100 + 5 AG80
Decay96953110 + 7 AG95
Nova1001.052180 + 45 AGîncărcată
Plasma Storm110niciuna50 + 20 AG60
Expansion of Wizardry2201.058200 + 50 AGbuff

Grand Master și arborele de master skill

VrajăNivelEnergieManăValoare de bază
Meteor Strike1601.07392 + 17 AG100
Soul Seeker1601.11590 + 16 AG125
Meteor Storm1601.160105 + 20 AG105

Arborele de master adaugă Strengthener pentru vrăjile tale principale, plus Magic Mastery, Energy Increase și Mana Reduction. Ghidul arborelui de master skill pentru Dark Wizard sugerează o ordine.

Vraja din a cincea treaptă

Meteor Storm of Gale se află în fișierul de skilluri cu cerință de nivel 160 și 1.160 Energie și necesită a cincea evoluție. Folosește /evoquest în joc ca să verifici cerințele de evoluție.

Skill-uri Dark Wizard pe MUOnline.ai

Skill-uri Dark Wizard care pot fi învățate, citite din SkillList-ul serverului: 33 din 242 intrări (nodurile din master tree și cele de enhancement sunt în lista completă de skill-uri).

Skill Nivel necesar Etapa clasei
Lance – Clasa I
Stun – Clasa I
Cancel Stun – Clasa I
Swell Mana – Clasa I
Invisibility – Clasa I
Cancel Invisibility – Clasa I
Archangel's will (skill de armă) – Clasa I
Energy Ball 2 Clasa I
Fire Ball 5 Clasa I
Power Wave 9 Clasa I
Lightning 13 Clasa I
Teleport 17 Clasa I
Meteorite 21 Clasa I
Ice 25 Clasa I
Poison 30 Clasa I
Flame 35 Clasa I
Twister 40 Clasa I
Evil Spirit 50 Clasa I
Blessing of Experience 50 Clasa I
Hellfire 60 Clasa I
Aqua Beam 74 Clasa I
Soul Barrier 77 Clasa I
Cometfall 80 Clasa I
Teleport Ally 83 Clasa a II-a
Inferno 88 Clasa I
Ice Storm 93 Clasa a II-a
Decay 96 Clasa a II-a
Nova 100 Clasa a II-a
Plasma Storm 110 Clasa a II-a
Meteor Strike 160 Clasa a III-a
Meteor Storm 160 Clasa a III-a
Soul Seeker 160 Clasa a III-a
Expansion of Wizardry 220 Clasa a II-a

Vezi toate skill-urile Dark Wizard · Vezi armele și seturile pentru Dark Wizard

Toiege, seturi și aripi pentru Dark Wizard

Toiegele sunt arma lui Dark Wizard. Arborele de master are noduri separate de Mastery și Strengthener pentru toiegele cu o mână și cu două mâini, așa că alege un tip și investește în nodurile lui. Caută toiege, seturi de vrăjitor și aripi în baza de date de iteme.

Pe Speed Realm Autumn Edition, fiecare caracter nou începe cu un set Blood Angel în inventar. Pe Realm-ul Permanent, drop-ul de jewels este mediu și bossii sunt mai grei, așa că echipamentul se construiește mai încet.

Conturile VIP au rate la Chaos Machine de 100% pentru aripile de generația a 2-a până la a 5-a și 99% pentru upgrade-uri de la +10 la +15. Detaliile sunt în regulile realm-urilor.

Leveling cu Dark Wizard pe MUOnline.ai

RealmEXPStatistici maximeStatus
Realm-ul Permanent5000x60.000Rămâne online pentru totdeauna; drop mediu de jewels, bossi mai grei
Speed Realm Autumn Edition99.999x60.000Deschis din 2 octombrie 2026, 16:00 CEST; sezon limitat

Compară Realm-ul Permanent cu Speed Realm

Realm-ul Permanent (5000x EXP)

Reseturile dictează progresul: folosește /reset la nivelul de reset. Un Grand Reset necesită 20 de reseturi, nivelul 400 și 50.000.000 Zen, până la 20 per cont la fiecare 24 de ore pe fiecare realm.

Traseul pe care îl recomandăm: Lorencia, apoi Noria sau Devias după ce deblochezi Meteorite la nivelul 21, Dungeon când Evil Spirit (nivel 50) adună grupuri întregi de monștri, apoi Atlans și Tarkan ca Soul Master. Vezi pagina de hărți.

Speed Realm Autumn Edition (99.999x EXP)

Vrăjile se deblochează rapid, iar setul Blood Angel acoperă echipamentul de început. Este un sezon limitat, gândit pentru recuperarea decalajului; după ce se închide, poți exporta până la 2 caractere per cont în Realm-ul Permanent.

Evenimente care merită jucate ca mag

  • Blood Castle: 22 de starturi pe zi; vrăjile de zonă se potrivesc valurilor de monștri.
  • Chaos Castle: 01:00, 15:00, 17:00, 19:00, 21:00 și 23:00 UTC; vino cu Vitalitate și Soul Barrier.
  • Boss Battle Together: 00:15, 04:15, 08:15, 12:15, 16:15 și 20:15 UTC.
  • Castle Siege: o etapă de asediu de 60 de minute sâmbăta, 21:00-22:00 UTC.

Cronometrele live sunt pe pagina de evenimente. La sesiuni lungi, mana este limita: Evil Spirit costă 90 de mană per cast, iar Nova 180 de mană plus 45 AG, așa că Energia îți asigură și rezistența.

Puternic și slab împotriva cui (evaluarea noastră PvP)

Evaluarea noastră consideră Dark Wizard puternic împotriva Elf și Magic Gladiator și slab împotriva Dark Knight și Crusader. Este evaluarea proprie a MUOnline.ai, nu un bonus de damage în joc.

Motivul este raza și burst-ul: Dark Wizard pedepsește țintele pe care le poate lovi de la distanță. Clasele melee rezistente care ajung repede la tine sunt pericolul, așa că ține Teleport pregătit și nu le ataca niciodată fără Soul Barrier.

Dark Wizard comparat cu ceilalți magi

Clasa pe MUOnline.aiNumele WebzenLansare globală Webzen
Rune WizardRune Mage6 august 2019 (server speed)
Lemuria MageMage: Lemuria19 iulie 2022
Light WizardWhite Wizard: Kundun Mephis19 iulie 2022
AlchemistAlchemist22 iulie 2025

Toate patru sunt clase de magi. În opinia noastră, Dark Wizard are cel mai simplu kit: vrăji de zonă de la nivelul 50, Teleport pentru scăpare și Soul Barrier pentru apărare. Fișierul de skilluri al serverului împarte Evil Spirit cu Rune Wizard și Decay cu Lemuria Mage și Alchemist.

Reînnoirea claselor făcută de Webzen în Coreea pe 21 aprilie 2026 a vizat Illusion Knight, Elf, Lemuria, Magic Gladiator și Gun Crusher, nu Dark Wizard, și nu există pe acest server. Compară toate clasele în hubul de clase.

Întrebări frecvente despre Dark Wizard

Este Dark Wizard bun pentru începători în MU Online?

Da, dacă accepți o apărare scăzută la început; ghidurile pentru începători, precum viciadosmu.com.br, pun Dark Knight pe primul loc pentru că supraviețuiește mai ușor. În schimb, Dark Wizard curăță grupuri întregi de monștri cu Evil Spirit de la nivelul 50, la care ajungi repede pe Realm-ul Permanent 5000x.

Care este linia de evoluție a lui Dark Wizard?

Dark Wizard devine Soul Master (a doua), Grand Master (a treia) și Soul Wizard (a patra), aceleași nume pe care le folosește Webzen. Lista de clase a serverului are și o a cincea treaptă de evoluție; scrie /evoquest în joc pentru cerințele ei pe MUOnline.ai.

Ce statistici ar trebui să aibă build-ul unui Dark Wizard?

Întâi Energie, pentru damage-ul vrăjilor și mană, deoarece vrăjile lui Dark Wizard cer de la 40 Energie (Fire Ball) până la 1.160 (Meteor Storm). Adaugă Agilitate pentru apărare și viteză de cast și Vitalitate pentru PvP; fiecare statistică are plafonul la 60.000 pe ambele realm-uri.

Ce skilluri să folosesc pentru leveling cu Dark Wizard?

Energy Ball și Meteorite la început, Evil Spirit de la nivelul 50, apoi Ice Storm (nivel 93) și Nova (nivel 100) ca Soul Master și Meteor Storm la nivelul 160 ca Grand Master. Păstrează Teleport pentru scăpare; toate valorile sunt în baza de date de skilluri.

Este Dark Wizard slab în PvP?

Este mai fragil decât clasele melee, dar are rază, burst, Teleport și Soul Barrier, iar o distribuție echilibrată între Agilitate și Energie ține piept când poți face kiting. Evaluarea noastră, nu o regulă a jocului, indică Dark Knight și Crusader drept cele mai grele confruntări.

Este Soul Master o clasă diferită de Dark Wizard?

Nu. Soul Master este a doua evoluție a lui Dark Wizard și deblochează vrăji precum Ice Storm, Decay, Nova și Plasma Storm; Grand Master și Soul Wizard sunt evoluții ulterioare ale aceluiași caracter. Clasamentul Realm-ului Permanent afișează separat numele fiecărei evoluții.

Pe ce realm ar trebui să joace un Dark Wizard pe MUOnline.ai?

Alege Realm-ul Permanent (5000x EXP, online pentru totdeauna) pentru un caracter de durată sau Speed Realm Autumn Edition (99.999x EXP, set Blood Angel la start) pentru cel mai rapid farming. După ce realm-ul sezonier se închide, poți exporta până la 2 caractere per cont în Realm-ul Permanent.

Gata să intri în realm?

Cont gratuit, descărcare rapidă și două realmuri din care să alegi.