Dark Wizard: Moje zaklęcia zmiatają każdego Elfa i Magic Gladiatora, który odważy się stanąć przeciwko mnie!
Klasa oparta wyłącznie na magii, dysponująca potężnymi zaklęciami żywiołów, które zadają obrażenia obszarowe i pozwalają kontrolować tłum. Najszybciej zdobywająca poziomy klasa we wczesnej fazie gry i kluczowe wsparcie w końcowej fazie PvP.
Silny przeciwko: Elf, Magic Gladiator
Słaby przeciwko: Dark Knight, Crusader

Pojedynki to własna ocena PvP MUOnline.ai, a nie dane z gry.

Dark Wizardzi specjalizują się w zaklęciach opartych na energii, takich jak Zły duch, Piekielny ogień i Burza meteorów. Są znani z niezrównanej szybkości obszarowej, co czyni ich najszybszymi postaciami pod względem zdobywania poziomów i najbardziej wydajnymi w farmieniu. W PvP Dark Wizardzi używają Teleportacji i Lodu/Rozkładu do kontroli tłumu, a ich wsparcie w oblężeniu zamku dzięki obrażeniom obszarowym ma decydujące znaczenie dla meta. Ich statystyki skupiają się na energii i zwinności, co pozwala im szybko rzucać zaklęcia i przetrwać.

Pełny poradnik: Dark Wizard

Na tej stronie (10)
  1. Linia ewolucji
  2. W skrócie
  3. Ewolucje
  4. Buildy statystyk
  5. Skille
  6. Broń i ekwipunek
  7. Levelowanie
  8. Matchupy PvP
  9. Porównanie klas
  10. Dark Wizard

Linia ewolucji: Dark Wizard

  1. Dark Wizard
  2. Soul Master
  3. Grand Master
  4. Soul Wizard
  5. Darkness Wizard

Nazwy zgodnie z tabelą klas serwera; ewolucje ulepszają tę samą klasę i nigdy nie zmieniają jej w inną. Zasady realmu i komenda /evoquest

Dark Wizard w skrócie

CechaDark Wizard
RolaMag dystansowy z obrażeniami obszarowymi
Główny statEnergy, a Agility i Vitality jako staty pomocnicze
BrońKostury jednoręczne lub dwuręczne
EwolucjeSoul Master, Grand Master, Soul Wizard oraz piąty poziom w danych klas serwera
PremieraKlasa startowa: Korea 2001, wersja globalna 6 października 2003
Kluczowe czary obszaroweEvil Spirit (level 50), Ice Storm (level 93), Meteor Storm (level 160)
Limit statów na MUOnline.ai60 000 na stat w obu realmach

MUOnline.ai działa na plikach serwera Season 21 Part 3. Wartości czarów poniżej pochodzą z aktualnych plików serwera.

Linia ewolucji: od Dark Wizarda do Soul Wizarda i dalej

W tej linii tabela klas serwera używa tych samych nazw co MU Online od Webzen.

Dark Wizard (1.)

Klasa bazowa uczy się podstawowego zestawu czarów, od Energy Ball na levelu 2 do Inferno na levelu 88, w tym Teleport i buffa Soul Barrier.

Soul Master (2.)

Soul Master odblokowuje czary drugiego poziomu: Teleport Ally, Ice Storm, Decay, Nova, Plasma Storm i Expansion of Wizardry.

Grand Master (3.)

Grand Master dodaje Meteor Storm, Meteor Strike i Soul Seeker na levelu 160 oraz drzewko master skilli: węzły Strengthener dla Evil Spirit, Hellfire, Ice Storm i Nova, a także pasywki takie jak Magic Mastery, Energy Increase i Mana Reduction.

Soul Wizard (4.)

Plik skilli przypisuje do czwartego poziomu Poison Storm, Frozen Slayer i Bloodying Hit, razem z węzłami ulepszeń takimi jak Increase Skill DMG, DMG Count i 4th Stat Increase.

Piąta ewolucja

Dane klas serwera zawierają piąty poziom, a plik skilli jego czar Meteor Storm of Gale. Webzen dodał 5th Class Advancement w trzeciej aktualizacji Season 19-1 (10 września 2024) na levelu 1 200, przez questy u NPC Eunice; to zasady Webzen, więc wpisz w grze /evoquest, aby sprawdzić wymagania na tym serwerze. Ranking Permanent Realm filtruje graczy według ewolucji.

Buildy statów Dark Wizarda przy limicie 60 000

Oba realmy ograniczają każdy stat do 60 000. Punkty dodajesz w grze komendami /addene X, /addagi X, /addvit X, /addstr X lub /addstr auto X. /reset rozpoczyna nowy cykl, a /reset auto jest dostępny od VIP 5. Poniższe podziały to nasze rekomendacje, a nie zasady serwera.

BuildPriorytet statówNajlepszy do
Czyste EnergyNajpierw Energy, trochę Agility, mało VitalityFarmienie i Blood Castle
Agility/EnergyNajpierw Energy, większy udział Agility, Vitality na HPDuele, Chaos Castle, Castle Siege
Pierwszy resetEnergy do wymagania kolejnego czaru, odrobina AgilityNowe postacie

Build PvE na czyste Energy do farmienia

Większość punktów wrzuć w Energy: zwiększa obrażenia czarów i pulę many, więc możesz rzucać Evil Spirit i Inferno jeden po drugim. Dodaj Agility dla obrony i szybkości rzucania, a Strength tylko tyle, ile wymagają kostur i set.

Build PvP Agility/Energy

Zostaw Energy jako główny stat, przesuń większą część punktów w Agility dla obrony i szybszego rzucania czarów i dodaj Vitality, by przetrwać, gdy klasy walczące wręcz skrócą dystans. Poradnik buildu PvP Dark Wizarda zawiera pełne rozpisanie.

Build na pierwszy reset dla początkujących

Wczesne punkty wydawaj tak, by osiągnąć kolejne wymaganie Energy: 104 dla Meteorite, 220 dla Evil Spirit na levelu 50, potem 849 dla Ice Storm jako Soul Master, z odrobiną Agility, żeby nie paść od jednego ciosu. Na realmie 5000x lub 99 999x szybko dochodzisz do levelu resetu, więc planuj podział na cały cykl resetu. Poradnik buildu Energy Dark Wizarda zawiera tabele statów dla każdego etapu.

Skille Dark Wizarda według levelu (z pliku skilli serwera)

Wartości pochodzą z pliku skilli serwera. Wartość bazowa trafia do wzoru na obrażenia i nie jest końcowym obrażeniem w grze. Pełna lista skilli Dark Wizarda znajduje się pod tą sekcją, a każdy czar ma własną stronę w bazie skilli.

Czary Dark Wizarda

CzarLevelEnergyManaWartość bazowa
Energy Ball2013
Fire Ball54038
Power Wave956514
Lightning13721517
Teleport178830użytkowy
Meteorite211041221
Ice251203810
Poison301404212
Flame351605025
Twister401806035
Evil Spirit502209045
Hellfire60260160120
Aqua Beam7434514080
Soul Barrier7740870 + 22 AGbuff
Cometfall8050015070
Inferno88724200100

Większość czarów ma zasięg 6 pól; Hellfire (zasięg 3) i Inferno (zasięg 4) trafiają blisko wokół ciebie.

Czary Soul Mastera

CzarLevelEnergyManaWartość bazowa
Teleport Ally8364490 + 25 AGużytkowy
Ice Storm93849100 + 5 AG80
Decay96953110 + 7 AG95
Nova1001 052180 + 45 AGładowany
Plasma Storm110brak50 + 20 AG60
Expansion of Wizardry2201 058200 + 50 AGbuff

Grand Master i drzewko master skilli

CzarLevelEnergyManaWartość bazowa
Meteor Strike1601 07392 + 17 AG100
Soul Seeker1601 11590 + 16 AG125
Meteor Storm1601 160105 + 20 AG105

Drzewko master dodaje Strengtheners dla twoich głównych czarów oraz Magic Mastery, Energy Increase i Mana Reduction. Poradnik drzewka master skilli Dark Wizarda podpowiada kolejność.

Czar piątego poziomu

Meteor Storm of Gale jest w pliku skilli z wymaganiem levelu 160 i 1 160 Energy, a do tego wymaga piątej ewolucji. Użyj w grze /evoquest, aby sprawdzić wymagania ewolucji.

Skille Dark Wizard na MUOnline.ai

Skille Dark Wizard do nauczenia, odczytane z SkillList serwera: 33 z 242 pozycji (węzły drzewka mistrza i ulepszeń są na pełnej liście skilli).

Skill Wymagany poziom Etap klasy
Lance – 1. klasa
Stun – 1. klasa
Cancel Stun – 1. klasa
Swell Mana – 1. klasa
Invisibility – 1. klasa
Cancel Invisibility – 1. klasa
Archangel's will (skill broni) – 1. klasa
Energy Ball 2 1. klasa
Fire Ball 5 1. klasa
Power Wave 9 1. klasa
Lightning 13 1. klasa
Teleport 17 1. klasa
Meteorite 21 1. klasa
Ice 25 1. klasa
Poison 30 1. klasa
Flame 35 1. klasa
Twister 40 1. klasa
Evil Spirit 50 1. klasa
Blessing of Experience 50 1. klasa
Hellfire 60 1. klasa
Aqua Beam 74 1. klasa
Soul Barrier 77 1. klasa
Cometfall 80 1. klasa
Teleport Ally 83 2. klasa
Inferno 88 1. klasa
Ice Storm 93 2. klasa
Decay 96 2. klasa
Nova 100 2. klasa
Plasma Storm 110 2. klasa
Meteor Strike 160 3. klasa
Meteor Storm 160 3. klasa
Soul Seeker 160 3. klasa
Expansion of Wizardry 220 2. klasa

Zobacz wszystkie skille Dark Wizard · Przeglądaj bronie i sety dla Dark Wizard

Kostury, sety i skrzydła dla Dark Wizarda

Bronią Dark Wizarda są kostury. Drzewko master ma osobne węzły Mastery i Strengthener dla kosturów jednoręcznych i dwuręcznych, więc wybierz jeden typ i inwestuj w jego węzły. Kostury, sety maga i skrzydła przejrzysz w bazie przedmiotów.

Na Speed Realm Autumn Edition każda nowa postać zaczyna z setem Blood Angel w ekwipunku. Na Permanent Realm dropy jeweli są średnie, a bossowie trudniejsi, więc skompletowanie ekwipunku trwa dłużej.

Konta VIP mają w Chaos Machine szanse 100% na skrzydła od 2. do 5. poziomu i 99% na ulepszenia od +10 do +15. Szczegóły znajdziesz w zasadach realmów.

Levelowanie Dark Wizarda na MUOnline.ai

RealmEXPMaks. statyStatus
Permanent Realm5000x60 000Działa na stałe; średnie dropy jeweli, trudniejsi bossowie
Speed Realm Autumn Edition99 999x60 000Działa od 2 października 2026, 16:00 CEST; sezon ograniczony czasowo

Porównaj Permanent i Speed Realm

Permanent Realm (5000x EXP)

Postęp napędzają resety: użyj /reset na levelu resetu. Grand Reset wymaga 20 resetów, levelu 400 i 50 000 000 Zen, maksymalnie 20 na konto na 24 godziny na realm.

Nasza sugerowana trasa: Lorencia, potem Noria lub Devias, gdy odblokujesz Meteorite na levelu 21, Dungeon, gdy Evil Spirit (level 50) zbiera całe grupy potworów, a następnie Atlans i Tarkan jako Soul Master. Zobacz stronę map.

Speed Realm Autumn Edition (99 999x EXP)

Czary odblokowujesz szybko, a set Blood Angel zapewnia ekwipunek na start. To sezon ograniczony czasowo, stworzony do nadrabiania; po jego zakończeniu możesz przenieść do 2 postaci na konto na Permanent Realm.

Eventy warte udziału dla maga

  • Blood Castle: 22 starty dziennie; czary obszarowe świetnie radzą sobie z falami potworów.
  • Chaos Castle: 01:00, 15:00, 17:00, 19:00, 21:00 i 23:00 UTC; zabierz Vitality i Soul Barrier.
  • Boss Battle Together: 00:15, 04:15, 08:15, 12:15, 16:15 i 20:15 UTC.
  • Castle Siege: 60-minutowy etap oblężenia w sobotę, 21:00-22:00 UTC.

Aktualne liczniki znajdziesz na stronie eventów. Na długich expowiskach ograniczeniem jest mana: Evil Spirit kosztuje 90 many za rzut, a Nova 180 many plus 45 AG, więc Energy odpowiada też za wytrzymałość.

Mocny i słaby przeciwko (nasza ocena PvP)

Według naszej oceny Dark Wizard jest mocny przeciwko klasom Elf i Magic Gladiator, a słaby przeciwko klasom Dark Knight i Crusader. To własna ocena MUOnline.ai, a nie bonus do obrażeń w grze.

Powodem są zasięg i burst: Dark Wizard karze cele, które może trafić z dystansu. Zagrożeniem są wytrzymałe klasy walczące wręcz, które szybko do ciebie dobiegają, więc miej Teleport w gotowości i nigdy nie wchodź z nimi w walkę bez Soul Barrier.

Dark Wizard na tle innych magów

Klasa na MUOnline.aiNazwa u WebzenGlobalna premiera Webzen
Rune WizardRune Mage6 sierpnia 2019 (serwer speed)
Lemuria MageMage: Lemuria19 lipca 2022
Light WizardWhite Wizard: Kundun Mephis19 lipca 2022
AlchemistAlchemist22 lipca 2025

Wszystkie cztery to klasy magiczne. Naszym zdaniem Dark Wizard ma najprostszy zestaw umiejętności: czary obszarowe od levelu 50, Teleport do ucieczki i Soul Barrier do obrony. Plik skilli serwera dzieli Evil Spirit z Rune Wizardem, a Decay z Lemuria Mage i Alchemistem.

Koreański rework klas Webzen z 21 kwietnia 2026 objął klasy Illusion Knight, Elf, Lemuria, Magic Gladiator i Gun Crusher, a nie Dark Wizarda, i nie ma go na tym serwerze. Porównaj wszystkie klasy w centrum klas.

Dark Wizard – FAQ

Czy Dark Wizard to dobra klasa dla początkujących w MU Online?

Tak, jeśli akceptujesz niską obronę na początku; poradniki dla początkujących, np. viciadosmu.com.br, stawiają na pierwszym miejscu Dark Knighta, bo lepiej przeżywa. W zamian Dark Wizard czyści całe grupy potworów czarem Evil Spirit od levelu 50, który szybko osiągasz na Permanent Realm 5000x.

Jak wygląda ścieżka ewolucji Dark Wizarda?

Dark Wizard staje się Soul Masterem (2.), Grand Masterem (3.) i Soul Wizardem (4.), czyli nosi te same nazwy co u Webzen. Lista klas serwera ma też piąty poziom; wpisz w grze /evoquest, aby sprawdzić jego wymagania na MUOnline.ai.

Jakie staty powinien mieć Dark Wizard?

Najpierw Energy dla obrażeń czarów i many, bo czary Dark Wizarda wymagają od 40 Energy (Fire Ball) do 1 160 (Meteor Storm). Dodaj Agility dla obrony i szybkości rzucania oraz Vitality do PvP; każdy stat ma limit 60 000 w obu realmach.

Jakich skilli używać do levelowania Dark Wizarda?

Na początku Energy Ball i Meteorite, od levelu 50 Evil Spirit, potem Ice Storm (level 93) i Nova (level 100) jako Soul Master oraz Meteor Storm na levelu 160 jako Grand Master. Teleport zachowaj do ucieczek; wszystkie wartości są w bazie skilli.

Czy Dark Wizard jest słaby w PvP?

Jest delikatniejszy niż klasy walczące wręcz, ale ma zasięg, burst, Teleport i Soul Barrier, a zrównoważony podział Agility i Energy sprawdza się, gdy możesz kitować. Nasza ocena, a nie zasada gry, wskazuje Dark Knighta i Crusadera jako najtrudniejszych przeciwników.

Czy Soul Master to inna klasa niż Dark Wizard?

Nie. Soul Master to druga ewolucja Dark Wizarda, która odblokowuje czary takie jak Ice Storm, Decay, Nova i Plasma Storm; Grand Master i Soul Wizard to późniejsze ewolucje tej samej postaci. Ranking Permanent Realm pokazuje nazwę każdej ewolucji osobno.

Na którym realmie grać Dark Wizardem na MUOnline.ai?

Wybierz Permanent Realm (5000x EXP, działa na stałe), jeśli chcesz trwałej postaci, albo Speed Realm Autumn Edition (99 999x EXP, set Blood Angel na start), jeśli zależy ci na najszybszym farmieniu. Po zamknięciu sezonowego realmu możesz przenieść do 2 postaci na konto na Permanent Realm.

Gotowy, by wejść do realmu?

Darmowe konto, szybkie pobieranie i dwa realmy do wyboru.